Ülkemizde  çok para kazanan yazar sayısı oldukça azdır. Bunlar da herkesçe bilinen malum yazarlardır. Diğer, çoksatan kitabı bulunmayan yazarların telif ücreti ise gerçekten çok azdır. Bunun birçok nedeni vardır. Doğal olarak kitabınız ne kadar çok satarsa o kadar çok para kazanabilirsiniz. Ancak bu satışın en kısa sürede gerçekleşmesi gerekmektedir ki yayınevi kazanacağına inansın ve size de bir miktar telif ücreti ödesin. Çünkü yıl bazında istenilen satışın yapılamaması kitapların depolanma, basım maliyetinin paraya çevrilememesi gibi birçok sorunlara neden olur ve yayınevi kitabınızın ikinci baskısını yapmaz elindeki kitapları da biran önce elden çıkarmaya çalışır dolayısıyla eserinizin değeri bir anda dibe vurur oysa biraz sabredilse zaman verilse yayınevini tatmin etmese de yeterince satışı olabilirdi.

Kitap satışından en büyük payı internet veya gerçek mağazalarda satış yapan kitap dükkanları ile dağıtım şirketleri  kazanır. Sebebi kitabın satış fiyatı üzerinden % 40-60 arası komisyon almalarıdır. örneğin satış fiyatı 30 TL olan kitabınız %50 komisyonla verilirse kitabınız 15 TL ye satılmış olur ve yayınevinin size ödeyeceği telif ücreti de 15 TL üzerinden yapar. rahatlıkla 10 TL basım ücreti tutan kitabınızdan elde edilen 5 TL kârdan vergiler düşünce 4 TL kalır ve anlaştığınız oranda telif ücreti alırsınız. Örneğin telif anlaşmanız % 10 ise 40 Kuruş % 50 ise 2 TL olur. Kısaca 1000 adet kitabınız satılırsa toplamda 400-2000 TL para kazanmış olursunuz ki bu miktarda telif ücreti veren yayınevi bulmanız da oldukça zordur.

Bu nedenle yayınevleri genellikle telif ücreti olarak size 25-100 arasında kitap verirler. Sizde bu kitapları genellikle yakın çevrenize dağıtırsınız.

Zet Yayınları olarak biz sizlere %70 telif öneriyoruz ama bu 4 TL üzerinden değil daha fazlasından. 30 TL lik kitabınızı yayınevimize ait gerçek kitap mağazamızdan ve İnternet aracılığıyla sanal mağazamızdan satışa sunacağız. Satılan kitap fiyatından kitap basım maliyeti düşülünce 20 TL, bunun da vergisi düşülünce 16,4 TL kâr edilecek. İşte biz size bu paranın %70 ini teklif ediyoruz. Yani adet başı 11,48 TL kısaca 1000 adet kitabınız satıldığında 11480 TL para kazanacaksınız.

(Sizin talebiniz doğrultusunda kitabınızın birçok sanal mağazada satılmasını isterseniz düşük komisyon alan sanal mağazalarda satışa sunabiliriz. Bu durumda kâr oranınız düşebilir ancak daha çok kitabınız satılır.)

Peki Siz Bu Parayı Ne Zaman Alacaksınız

Kitabınız satışa sunulduğundan itibaren tüm satış işlemlerini takip edebileceksiniz. Satılan kitaplarınızın satışından size kalan bölümü her ayın sonunda alacaksınız. Eğer kitabınız 10 adetten az satarsa 10 adet tamamlanıncaya kadar veya toplam satışın 10 adeti bulmadığı durumlarda ilk satılan kitap satış tarihinden 6 ay sonra hesabınıza yatırılacak.

Kısaca sistemimizde kitabınız ne kadar satarsa o kadar kazanacaksınız çok satarsa çok az satarsa az, özetle az sattı diye hiçbir zarara uğramayacaksınız.